Kortų žaidimo bridžo istorija

Bridžas prieš daugelį metų buvo vienas iš populiariausių kortų žaidimų, kurį žaisdavo ir jauni, ir vyresni žaidėjai. Tiksli šio žaidimo data nėra žinoma, tačiau rašytiniuose šaltiniuose galima rasti informacijos, kad bridžas buvo minimas XVI amžiaus pradžioje Italijoje ir Prancūzijoje. Tačiau, daug kur kalbama, kad būtent XVI amžiuje, šis žaidimas buvo pradėtas žaisti ir Anglijoje.

Pirma šio žaidimo taisyklių knyga buvo sukurta XIX amžiaus pabaigoje – 1886 metais, kurią parašė anglų finansininkas, tuo metu dirbdamas Stambule. Dėl žaidimo pavadinimo irgi yra keliama nemažai klausimų, viena iš versijų, jog tai kilo iš rusų kalbos. Kita versija, kad žaidimo pavadinimą sugalvojo anglų kariai, kurie kariavo Krymo kare ir žaidimą pavadino „Galata“ tilto garbei, kurį vis pereidavo, kai eidavo žaisti šio žaidimo į kavinę.

Laikui bėgant žaidimas populiarėjo ir 1890 itin stipriai išpopuliarėjo Anglijoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. Anglijoje šio žaidimo proveržiu laikomi 1894 metai, nes žaidimas buvo priimtas į Londono kortų klubą. 1904 metais atsirado nauja žaidimo versija – aukcionas. Tuo tarpu 1925 metais buvo sukurtas kontraktinis bridžas, kuris tapo tokiu populiaru, kad jis tiesiog buvo laikoma pagrindine žaidimo versija. Kontraktinio bridžo populiarumas augo ir aukščiausia populiarumo viršūnė buvo 1940 metai.

Skirtingos žaidimo formos

Kaip jau minėjome, metams bėgant keitėsi ir žaidimo formos. Pradžioje formavo pačio žaidimo taisyklės, po to atsirado aukciono bridžas, o galiausiai populiarumo aukštumas perėmė kontraktinis bridžas. Šiomis dienomis yra žaidžiamas sportinis bridžas, apie kurį užsiminta buvo 1840 metais. Pasak rašytinių šaltinių, šią versiją jau žaidė Paryžiuje ir Berlyne. Vis tik 1890 metais sportinis bridžas išpopuliarėjo dar labiau, po to žaidimas buvo pakeistas kontraktiniu bridžu, vėliau šių versijų populiarumas toliau keitėsi ir šiomis dienomis vis tik yra žaidžiamas sportinis bridžas.

Kalbant apie skirtinas šio žaidimo formas, reikėtų paminėti ir roberį, ši žaidimo versija daugiau laikoma buitiška versija, nes jai nereikia jokios papildomos įrangos ir dažniausiai yra žaidžiama namų sąlygomis. Roberis didelio populiarumo susilaukė 1931-1932 metais, tuo metu vyko didelis šios versijos turnyras. Vis tik, tai nėra pati populiariausia žaidimo versija, ji labiau laikoma kontraktinio bridžo atšaka.

Taigi, apibendrinant, galima sakyti, kad nuo senų laikų, per visus šiuos metus susiformavo skirtingos bridžo versijos, tačiau labiausiai žaidžiama yra sportinė versija. Tai yra ne veltui, kadangi dar prieš mažiau nei 20 metų, bridžas buvo priskiriamas sportinei šakai, kadangi žaidimas reikalauja labai stipraus smegenų darbo.